19.12.2019  14:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Guenter Pilz,
TBA
S2 219
19.12.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Clemens Hofstadler,
TBA
S2 219
17.12.2019  14:00 Lecture Series Artificial Inteligence
Marcin Skowron, Friedrich Neubarth, OFAI, Vienna
tba
HS 1
12.12.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Philipp Nuspl,
The complexity of solving equations over groups
S2 219
10.12.2019  14:00 Lecture Series Artificial Inteligence
Gerfried Stocker, Ars Electronica, Linz
tba
HS 1
06.12.2019  09:00
Österreichische Studienstiftung,
Auswahlsitzung
SP2 416-1+2
05.12.2019  15:30 IFAS Research Seminar
Hao Wang, Jilin University
Dependence structure between Chinese Shanghai and Shenzhen stock market based on copulas and cluster analysis
S2 Z74
05.12.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Gargi Mukherjee,
TBA
S2 219
03.12.2019  14:00 Lecture Series Artificial Inteligence
Matthias Spielkamp, Algorithm Watch, Berlin, Germany
tba
HS 1
28.11.2019  15:30 IFAS Research Seminar
Haipeng Li, CAS-MPG
Supervised learning for analyzing large-scale genome-wide DNA polymorphism data
S2 Z74
28.11.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Jakob Moosbauer,
The degree of functions between Abelian groups
S2 219
26.11.2019  14:00 Lecture Series Artificial Inteligence
Sepp Hochreiter, JKU Linz
Deep Learning: The Key Technology Of Artificial Intelligence
HS 1
21.11.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Sebastian Kreinecker,
Monomial Clones
S2 219
21.11.2019  13:45 Guest lecture
Marco Zank, University of Vienna, Austria
Parabolic and Hyperbolic PDEs: Space-Time Variational Formulations and Their Discretisations
S2 416-1
20.11.2019  16:15 Johannes Kepler Symposium Series B
Massimiliano Tamborrino,
Stochastic modelling and statistical inference for stochastic and point processes
S3 047
20.11.2019  15:30 Seminar Analysis
David Damanik, Rice University
The topological structure of the spectrum of almost periodic Schrödinger operators
S2 219
19.11.2019  13:45 Guest lecture
Zijia Li, JKU
Factorization of special motion polynomials & Flexible polyhedra
SP2 416-1
19.11.2019  12:45 Seminar Geometrie
Josua Sassen, Universität Bonn
Constructing Low-Dimensional Submanifolds in Nonlinear Rotation-Invariant Coordinates
S2 046
19.11.2019  10:30 Computer Algebra Seminar - RISC
R. Vidunas, Univ. Vilnius
Differential equations and Belyi maps
RISC, Schloss Hagenb
18.11.2019  17:15 Johannes Kepler Symposium Series B
Clemens Hofreither,
Fast algorithms for tensor product discretizations in Isogeometric Analysis and beyond
S2 416-2
18.11.2019  13:30 Guest lecture
Prof. Raimundas Vidunas, University of Vilnius, Lithuania
Deformations of Belyi maps and dessins d'enfant
RISC, Hagenberg
14.11.2019  14:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Andrew Moorhead, Charles U Prague
What is the 'right' definition of supernilpotence?
S2 0219
14.11.2019  14:15 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Attila J. Földvári, Charles U Prague
The subpower membership problem
S2 0219
14.11.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Michael Kompatscher, Charles U Prague
Computational problems over nilpotent algebras (from modular varieties)
S2 0219
13.11.2019  12:00 Guest lecture
Domingo Gomez-Perez, University of Cantabria
Measures of randomness
S2 054
12.11.2019  15:30 NuMa Seminar
Huidong Yang,
Space-time finite element methods for parabolic optimal control problems
S2 054
12.11.2019  14:00 Lecture Series Artificial Inteligence
Hrvoje Bogunovic, Medical University ViennaAustria
tba
HS 1
07.11.2019  15:30 IFAS Research Seminar
Günter Pilz, JKU
Statistik ist ein Segen für die Menschheit
S2 Z74
07.11.2019  14:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Georg Regensburger,
Positive solutions of binomial equations
S2 219
07.11.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Clemens Raab,
On rational solutions of linear systems of Mahler equations
S2 219
07.11.2019  10:15 Computer Algebra Seminar - RISC
Sebastian Falkensteiner, RISC
How to use regular chains for solving systems of AODEs
RISC, Schloss Hagenb
06.11.2019  10:00
Oliver Roche-Newton, RICAM
Growth, Incidence Bounds and Affine Group Energy
SP2 451
06.11.2019  09:00 Seminar Geometrie
Andrea Farahat,
Multipatch NURBS-based Isogeometric Analysis
S3 047
05.11.2019  15:30 NuMa Seminar
Michael Mandlmayr,
Semismooth* Newton Methods
S2 054
05.11.2019  14:00 Lecture Series Artificial Inteligence
Elmar Rückert, University of Lübeck, Germany
Artificial Intelligence for Autonomous Robots
HS 1
31.10.2019  16:15 IFAS Research Seminar
Alexander Bauer, Takeda Pharmaceutical
Evaluation of drug combinations
S2 Z74
31.10.2019  15:30 IFAS Research Seminar
Martin Wolfsegger, Takeda Pharmaceutical
Some likely useful thoughts on prescription drug-use-related software supporting personalized dosing regimen
S2 Z74
31.10.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Gerhard Wendt,
Primeness and Primitivity in Near-rings
S2 219
31.10.2019  09:00 Lecture Series Artificial Inteligence
Jürgen Schmidhuber, IDSIA, LuganoSwitzerland
Unsupervised Learning: Passiv and Active
HS 7
30.10.2019  17:15 Johannes Kepler Symposium Series B
Markus Passenbrunner,
Martingale Properties of Spline Sequences
HS 12
28.10.2019  13:45 Master- und Dissertantenseminar
Lisa Kaltenböck,
On Poissonian Pair Correlations in Higher Dimensions
S3 057
24.10.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Amelie Trotignon,
Walks in the three-quarter plane
S2 219
24.10.2019  10:15 Computer Algebra Seminar - RISC
M. Safey El Din, Univ. Paris 6
How to compute volumes of semi-algebraic sets
RISC, Schloss Hagenb
23.10.2019  15:15 Seminar Algorithmic Combinatorics
Prof. Takayuki Hibi, Osaka University, Japan
Reflexive Polytopes and Gröbner bases
RISC, Hagenberg
23.10.2019  14:00 Seminar Algorithmic Combinatorics
Prof. Dr. Vesselin Drensky, Bulgarian Academy of Sciences, Bulgaria
Graded Algebras, Algebraic Functions, Planar Trees, and Elliptic Integrals
RISC, Hagenberg
22.10.2019  15:30 NuMa Seminar
Andreas Schafelner,
Adaptive Space-Time CFOSLS for Evolution Equations
S2 054
17.10.2019  14:40 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Erhard Aichinger,
Nullstellensätze
S2 219
17.10.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Johanna Gottwald,
Sylow and Hall Theorems
S2 219
17.10.2019  10:15 Computer Algebra Seminar - RISC
Univ.-Prof. Dr. Franz Winkler, RISC
The algebro-geometric method for solving algebraic differential equations
RISC, Hagenberg
16.10.2019  17:15 Johannes Kepler Symposium Series A
Renate Tobies,
Felix Kleins Internationalität: Basis für sein "allseitiges" Programm für Mathematik, Anwendungen und Unterricht
HS 12
10.10.2019  15:30 IFAS Research Seminar
Leonardo Grilli, University of Florence
Multiple imputation and selection of predictors in multilevel models
S2 Z74
10.10.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Manuel Kauers,
Uncoupling
S2 219
09.10.2019  17:15 Johannes Kepler Symposium Series B
Stefan Takacs,
Robust multigrid solvers and related topics
HS 12
09.10.2019  12:00 Seminar Analysis
Erich Novak, Friedrich-Schiller-Universität Jena
Algorithms and Complexity for Functions on General Domains
SP2 416-1
08.10.2019  15:30 NuMa Seminar
Svetoslav Nakov,
FEM discretization and a-priori error estimates for power-law diffusion problems
S2 054
23.09.2019  17:15 Johannes Kepler Symposium Series B
Richard Lechner,
Factorization of the identity operator
S2 053
17.09.2019  10:15 PhD defense
Bastian Weiß,
Mitered Offsets, Skeletons and Arc Fibrations of planar free-forn shapes
S2 046
17.09.2019  09:00 Guest lecture
Espen Sande, University of Roma Tor Vergata
Best approximation spaces of a given dimension
S3 057
05.08.2019  10:00 Guest lecture
Wayne Lawton, Siberian Federal University, Kransnoyarsk, Russia
Beyond generating functions
SP2 416-1
30.07.2019  10:00 Guest lecture
Alina Ostafe, UNSW
On the GCD of shifted polynomial powers, iterations and their relatives
SP2 416-2
25.07.2019  09:00 Guest lecture
Dr. John A. Evans, University of Colorado Boulder
Level set topology optimization using hierarchical B-splines
S2 053
24.07.2019  09:00 Guest lecture
Dr. John A. Evans, University of Colorado Boulder
Isogeometric structure-preserving discretizations using hierarchical B-splines
S2 053
23.07.2019  13:00 PhD defense
Felix Scholz,
Efficient Matrix Assembly for Isogeometric Analysis
S3 057
23.07.2019  09:00 PhD defense
Katharina Birner,
Dimensions and bases of C^1-smooth isogeometric functions on three-dimensional two-patch domains
S3 057
16.07.2019  10:00 PhD defense
Mario Neumüller,
Two Contemporary Issues in Number Theory: Sequences with Low Star Discrepancy and the Asymptotic Behaviour of the Sudler Product
S3 057
11.07.2019  13:45 PhD defense
Svetoslav Nakov,
newsThe Poisson-Boltzmann Equation: Analysis, A Posteriori Error Estimates and Applications
S2 059
11.07.2019  10:15 Computer Algebra Seminar - RISC
J. Cano Torres, Univ. Valladolid
Applications of the Newton polygon method for differential, difference and q-difference equations
RISC, Hagenberg, 105
10.07.2019  10:15 Guest lecture
Roland Maier,
A multiscale method for linear heterogeneous poroelasticity
S2 059
08.07.2019  15:15 DK Seminar
Martin Schwalsberger, DK
Tutorial: Inverse Problems
S2 416-2
08.07.2019  14:15 DK Seminar
Nicolas Smoot, DK
A Connection Between Arithmetic, Analysis, and Topology
S2 416-2
08.07.2019  13:00 DK Seminar
Sebastian Falkensteiner, RISC
Tutorial: A short introduction to Algebraic Geometry
S2 416-2
08.07.2019  11:15 DK Seminar
Jiayue Qi, DK
Moduli space for (P^1)^n
S2 416-2
08.07.2019  10:00 DK Seminar
Bernhard Endtmayer, DK
Tutorial: Finite Element Methods
S2 416-2
02.07.2019  13:00 PhD defense
Jan Legersky, RISC
Flexible and Rigid Labelings of Graphs
SP3 047
27.06.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Manfred Buchacher,
Fiber Polytopes and Fractional Power Series
S2 219
26.06.2019  15:30 Seminar Analysis
David Müller,
Yang-Mills theory, lattice gauge theory and simulations
MT 327
25.06.2019  15:30 NuMa Seminar
Ludwig Mitter,
Optimal subspace correction methods for THB-splines
S2 416-1
24.06.2019  08:30 Habilitation Colloquium
Georg Regensburger,
Algebraic and algorithmic approaches to analysis: Integro-differential equations, positive steady states, and wavelets
S2 054
19.06.2019  15:30 Seminar Analysis
David Müller,
Yang-Mills theory, lattice gauge theory and simulations
MT 327
19.06.2019  13:45 Guest lecture
Prudence Djagba,
On EGE algorithm and the generalized distributive set
S3 057
18.06.2019  14:00 Guest lecture
Dr. Róbert Vajda, University of Szeged, Hungary
Symbolic Description of the Boundary Curves of the 2D Projections of the Unit Ball B_n
SP II, Lecture room
18.06.2019  13:45 NuMa Seminar
Rainer Schneckenleitner,
IETI-DP Solvers in Simulation and Optimization of Electrical Machines
S2 416-1
18.06.2019  10:15 Master- und Dissertantenseminar
Alexander Brunhuemer,
Analysis and Backtesting of Trading Strategies
K 012D
17.06.2019  13:45 Master- und Dissertantenseminar
Onyekachi Osisiogu,
On the component-wise digit-by-digit construction
S3 047
14.06.2019  10:00 Linz Algebra Research Day (LARD)
Organisation: Prof. Franz Winkler,
Linz Algebra Research Day
RISC, Hagenberg
13.06.2019  14:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Simon Breneis,
Lower Bound of the Linear Complexity of the Fast Fourier Transform
S2 219
13.06.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Sebastian Kreinecker,
Coordinatization of solvable algebras
S2 219
12.06.2019  15:30 Seminar Analysis
David Müller,
Yang-Mills theory, lattice gauge theory and simulations
MT 327
06.06.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Florian Aichinger,
About probability in universal algebra
S2 219
06.06.2019  10:15 Master- und Dissertantenseminar
Mario Neumüller,
Two Contemporary Topics in Number Theory
T406
05.06.2019  15:30 Seminar Analysis
David Müller,
Yang-Mills theory, lattice gauge theory and simulations
S2 044
04.06.2019  16:30 NuMa Seminar
Andreas Schafelner,
Space-Time Finite Element Methods for Parabolic Initial-Boundary Value Problems with Non-smooth Solutions
S2 416-1
04.06.2019  16:00 NuMa Seminar
Daniel Jodlbauer,
Matrix-Free Multigrid for Phase-Field Fracture Problems
S2 416-1
04.06.2019  15:30 NuMa Seminar
Bernhard Endtmayer,
Multigoal-oriened error control for optimal control problems
S2 416-1
29.05.2019  15:30 Seminar Analysis
David Müller,
Yang-Mills theory, lattice gauge theory and simulations
MT 327
28.05.2019  15:30 NuMa Seminar
Clemens Hofreither,
A Unified View of Some Numerical Methods for Fractional Diffusion
S2 416-1
28.05.2019  14:00 Guest lecture
Jasbir Chahal, Bringham Young University, Provo, USA
Some applications of algebraic geometry
K 009D
28.05.2019  09:00 Guest lecture
Thierry Combot, Université de Bourgogne, Dijon
Symbolic integration on D-finite foliations
SP2 416-1
23.05.2019  15:30 IFAS Research Seminar
Siegfried Hörmann, TU Graz
ANOVA for functional time series data: when there is dependence between groups
S2 Z74
23.05.2019  14:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Jakob Moosbauer,
Automated Proofs of Congruence Theorems
S2 219
23.05.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Stefano Fioravanti,
Mal'cev conditions on the reflexive subalgebras lattice
S2 219
23.05.2019  10:15 Master- und Dissertantenseminar
Lisa Kaltenböck,
On Poissonian Pair Correlations and Faure Sequences
T406
22.05.2019  17:15 Johannes Kepler Symposium Series A
Manfred Borovcnik,
Risikokompetenz in Gesundheitsfragen – Medizin und Statistik – Beispiele aus der Praxis
HS 12
22.05.2019  15:30 Seminar Analysis
David Müller,
Yang-Mills theory, lattice gauge theory and simulations
MT 327
22.05.2019  10:15 Guest lecture
Prof. Kai Hormann, Università della Svizzera Italiana
A Brief History of Subdivision Methods and an Outlook to Future Challenges
S2 044
22.05.2019  08:30 PhD defense
Nora Engleitner,
Patchwork B-splines: A hierarchical approach to anisotropic refinement
S2 046
21.05.2019  10:15 Dissertationskolloquium
Lisa Groiss,
Approximate G1-continuity on multi-patch geometries
K 112A
21.05.2019  10:00 Guest lecture
Yi Zhang, University of Texas at Dallas
Computations of the Expected Euler Characteristic for the Largest Eigenvalue of a Real Wishart Matrix
SP2 416-1
16.05.2019  14:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Stefan Immler,
Reverse order law for outer inverses of matrices
S2 219
16.05.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Lydia Lichtenberger,
Encoding clones
S2 219
14.05.2019  15:30 NuMa Seminar
Walter Zulehner,
On the construction of mixed formulations of elliptic problems
S2 416-1
09.05.2019  15:30 IFAS Research Seminar
Markus Hainy, JKU Linz
Optimal Bayesian design for models with intractable likelihoods via supervised learning methods
S2 Z74
09.05.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Benjamin Hackl, Universitaet Klagenfurt
Cutting Down and Growing Trees
S2 219
07.05.2019  15:30 NuMa Seminar
Svetoslav Nakov,
The Poisson-Boltzmann Equation: Analysis, A Posteriori Error Estimates and Applications
S2 416-1
02.05.2019  14:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Clemens Raab,
Interpretation of algebraic computations with operators
S2 219
02.05.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Sebastian Moharitsch,
Cell enumeration in hyperplane arrangements
S2 219
30.04.2019  15:30 NuMa Seminar
Stefan Takacs,
Robust multigrid methods based on non-standard approximation error estimates in Isogeometric Analysis
S2 416-1
25.04.2019  11:00 Guest lecture
Yi-Hsuan Lin, University of Jyväskylä
Inverse problems for elliptic equations with power type nonlinearities
SP2 416-1
11.04.2019  15:30 IFAS Research Seminar
Dominik Schrempf, Eötvös Loránd University Budapest
Empirical distribution mixture models - or how to separate long branches
S2 Z74
11.04.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Lixin Du, Chinese Academy of Sciences
Existence Problem of Telescopers for Rational Functions in Three Variables: the Mixed Cases
S2 219
09.04.2019  15:30 NuMa Seminar
Martin Schwalsberger,
Practical implementation of a nodal auxiliary space correction for a spacetime-parallel method
S2 416-1
09.04.2019  09:00
Univ.-Prof. Dr. Susanne Prediger, Universität Dortmund
Sprache zählt! Sprachsensibilität im mathematischen Kontext
Uni-Center, Loft C
08.04.2019  13:45 Guest lecture
Josef Dick, UNSW
Higher order Quasi-Monte Carlo rules
SP2 416-1
08.04.2019  13:30 Guest lecture
Prof. Daniel Robertz, Univ. Plymouth
Differential Thomas Decomposition
RISC, Hagenberg
05.04.2019  10:15 PhD defense
Michael Haberleitner,
The Extended Isogeometric Segmentation Pipeline
S2 416/2
05.04.2019  09:00 Guest lecture
Prof. Bernd Simeon, TU Kaiserslautern
A Contact Algorithm for Voxel-based Meshes using Implicit Boundary Representations
S3 047
04.04.2019  15:30 IFAS Research Seminar
Antony Overstall, University of Southampton
Bayesian design for physical models using computer experiments
S2 Z74
04.04.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Jan Legersky,
Rigid Graphs that are Movable
S2 219
04.04.2019  10:15 Guest lecture
Dragan Mašulović, University of Novi Sad, Serbia
Ramsey Theory on well-ordered chains
S2 044
03.04.2019  14:00 Seminar Algorithmic Combinatorics
Hannah Burson, University of Illinois at Urbana-Champaign
$q$-series related to weighted odd Ferrers diagrams.
RISC, Hagenberg
02.04.2019  15:30 NuMa Seminar
Jarle Sogn,
Initial source recovery of the wave equation given internal boundary measurements
S2 416-1
29.03.2019  10:15 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Paolo Aglianò, University of Siena
Mal'cev classes and Mal'cev conditions: selected topics
S2 054
28.03.2019  14:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Georg Regensburger,
Computer algebra in the cloud with CoCalc
S2 219
28.03.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Peter Fuchs,
Infinite Frobenius Groups
S2 219
28.03.2019  10:15 Guest lecture
Paolo Aglianò, University of Siena, Italy
An introduction to Mal'cev conditions and Mal'cev classes
S2 044
26.03.2019  15:30 NuMa Seminar
Clemens Hofreither,
Fast Solvers for Isogeometric Analysis based on Alternating Linear Schemes for Tucker Tensors
S2 416-1
25.03.2019  13:45 Guest lecture
Josef Dick, UNSW
Numerical integration of Holder continuous, absolutely convergent Fourier series
SP2 416-1
21.03.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Thibaut Verron,
Signature-based algorithms for computing Gröbner bases over Principal Ideal Domains
S2 219
20.03.2019  10:00 Guest lecture
Dr. Daniel Gerth, TU Chemnitz
Using Landwebers method to quantify source conditions - a numerical study
416-2
18.03.2019  13:45 Guest lecture
Josef Dick, UNSW
Numerical methods for partial differential equations with random coefficients
SP2 416-1
15.03.2019  13:00 Seminar Algorithmic Combinatorics
Dr. Chris Jennings-Shaffer, University of Cologne
On some conjectured partition identities of Kanade and Russell
RISC, Seminarraum Sc
14.03.2019  15:30 IFAS Research Seminar
Florian Frommlet, MedUni Wien
Deep Bayesian Regression
S2 Z74
14.03.2019  15:30 NuMa Seminar
Dirk Pauly,
The Elasticity Complex
S2 416-1
14.03.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Carl Maxson, Texas A&M
Congruence preserving functions on finite groups
S2 219
14.03.2019  13:45 IFAS Research Seminar
Thomas Petzoldt, TU Dresden
Identification of distribution components from antibiotic resistance data - Opportunities and challenges
S2 Z74
14.03.2019  12:00 PhD defense
Agnes Seiler, Doctoral Program
Approximate Geometric Continuity for Numerical Simulation and Surface Reconstruction on Multi-patch Domains
HF 9904
08.03.2019  11:00 Guest lecture
Luca Rondi, University of Milan
Multiscale decompositions in imaging and inverse problems
SP2 416-1
07.03.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Manuel Kauers,
13009 new ways to multiply 3x3 matrices
S2 219
05.03.2019  15:30 Guest lecture
Prof. Alexandra Rodkina, The University of the West Indies AT Mona, JAMAICA
Stability shaped by noise in difference equations
HF 9904
05.03.2019  15:30 NuMa Seminar
Johannes Kraus,
Parameter-Robust Convergence Analysis of Fixed-Stress Split Iterative Method for Multiple-Permeability Poroelasticity System
S2 416-1
05.03.2019  13:45 Guest lecture
Johannes Kraus, University of Duisburg-Essen
Numerical Solution of Coupled Problems in Linear Poroelasticity - part 3
S2 416-1
05.03.2019  13:30
Kemal Raik, Industrial Mathematics
A case for heuristic parameter choice rules!
517-2
28.02.2019  13:00 Seminar Analysis
Thomas Schlumprecht, Texas A&M Univ., Czech Technical Univ. Prague
The metric Geometry ofLamplighter Graphs over Trees
S3 057
26.02.2019  13:45 Guest lecture
Johannes Kraus, University of Duisburg-Essen
Numerical Solution of Coupled Problems in Linear Poroelasticity - part 2
S2 416-1
25.02.2019  13:30 Seminar Algorithmic Combinatorics
David Jeffrey, University of Western Ontario
The Gamma function and its functional inverse
RISC Hagenberg, Sem
20.02.2019  10:00 Guest lecture
Sergii Siryk, Kyiv Polytechnic Institute
Regularized reconstruction of the order in semilinear subdiffusion with memory
SP2 416-1
12.02.2019  13:45 Guest lecture
Johannes Kraus, University of Duisburg-Essen
Numerical Solution of Coupled Problems in Linear Poroelasticity - part 1
S2 416-2
12.02.2019  13:30 Guest lecture
Jaspar Wiart,
On the negative dependence of scrambled (t,m,s)-nets
S2 054
07.02.2019  11:00 Seminar Analysis
Krystian Kazaniecki, University of Warsaw
Peetre's theorem and the trace operator on von Koch's snowflake
S3 048
07.02.2019  10:00 Guest lecture
Iva Kodrnja, University of Zagreb
Modular curves and their projective models
S3 048
05.02.2019  15:45 Guest lecture
Anargyros Papageorgiou,
EC-(s,t)-weak tractability of multivariate linear problems in the average case setting
SP2 416-1
05.02.2019  13:45 Guest lecture
Sergey Repin, Academy of Sciences, Russia
Guaranteed error estimates for variational problems with free boundaries
S2 416-2
31.01.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Thomas Cluzeau, University of Limoges
Equivalence of linear systems and applications to stability issues for multidimensional systems
S2 044
30.01.2019  15:30 Advances in Knowledge-Based Technologies
M. Kumar, SCCH
Fuzzy Theoretic Nonparametric Deep Learning
Hagenberg, SCCH, 0/2
30.01.2019  15:00 Advances in Knowledge-Based Technologies
G. Raju, SCCH
What's Wrong with Convolution Neural Networks
Hagenberg, SCCH, 0/2
30.01.2019  14:00 Seminar Algorithmic Combinatorics
Prof. Karl Mahlburg, Louisiana State University, USA
Sum-Product Identities, Partitions, and Affine Lie Algebras
RISC, Hagenberg
30.01.2019  13:15 PhD defense
Jamal Hossein Poor, RICAM
Tensor reduction systems for rings of linear operators
SP2 053
29.01.2019  15:30 NuMa Seminar
Andreas Schafelner,
Space-Time Finite Element Solvers of Parabolic Evolution Problems with Non-smooth Solutions
S2 054
29.01.2019  14:00 Guest lecture
Marni Mishna, Simon Fraser University, Canada
On the complexity of the cogrowth sequence
RISC, Hagenberg
24.01.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Manfred Buchacher,
Inhomogeneous restricted lattice walks
S2 044
23.01.2019  10:00 Guest lecture
Michel Lavrauw, Sabanci University Istanbul
Arcs and MDS codes
SP2 416-2
22.01.2019  15:30 NuMa Seminar
Bernhard Endtmayer,
Multigoal-oriented error control for optimal control problems
S2 054
22.01.2019  14:00
Daniel Walter, RICAM
On sparse minimization and optimal sensor placement
SP2 416-1
18.01.2019  09:00
Marta Barbarics,
Possible Uses of Gamification in Education
S2-416/2
17.01.2019  15:30 IFAS Research Seminar
Harry Haupt, Universität Passau
Modeling spatial components for complexly associated urban data
S2 Z74
17.01.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Maximilian Jaroschek,
Counting Lonely Lattice Points
S2 044
17.01.2019  13:00
Hans-Georg Weigand,
STEAM in a Mathematics Laboratory – Experiments, Animations and Simulations in the real and virtual World
S2-416/2
17.01.2019  09:00
Selay Arkün Kocadere,
Gamification: An old friend in a new frame
S2-416/2
16.01.2019  11:00 Guest lecture
Nurdagül Anbar Meidl, Sabanci University
Permutations of the Form $x^k-gamma Tr(x)$ and Curves over Finite Fields
SP2 416-2
16.01.2019  10:00 Guest lecture
Alina Ostafe, UNSW
Multiplicative dependence among values of rational functions and their iterates
SP2 416-2
15.01.2019  15:30 NuMa Seminar
Ludwig Mitter,
Local THB-Multigrid
S2 054
15.01.2019  12:00 Guest lecture
Daniel Rudolf, Georg-August-Universität Göttingen
Solvable integration problems and optimal sample size selection
MT 226/1
10.01.2019  14:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Sebastian Kreinecker,
Essential arities of finitary operations
S2 044
10.01.2019  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Stefano Fioravanti,
Solving equations and checking identities in finite groups
S2 044
09.01.2019  13:45 Guest lecture
Ulrich Schwanecke, Hochschule RheinMain
Craniofacial Reconstruction
HS 12
09.01.2019  13:00 Guest lecture
Philipp Grohs, University of Vienna
Approximation theory, Numerical Analysis and Deep Learning
SP2 416-2
08.01.2019  15:30 NuMa Seminar
Daniel Jodlbauer,
Matrix-Free Multigrid for Phase-Field Fracture Problems
S2 054
08.01.2019  10:15 Guest lecture
Michael Gfrerer, TU Kaiserslautern
Trimming in Isogeometric Analysis
S2 120
07.01.2019  13:45 Master- und Dissertantenseminar
Lisa Kaltenböck,
Randomized Quasi-Monte Carlo Simulation in Credit Risk Management
S2 219