Upcoming Talks

24.08.2017  10:00 PhD defense
Helene Laimer, RICAM
High-dimensional algorithms - Tractability and componentwise constructions
SP2 416-2
11.09.2017  09:00
various,
DART VIII (Differential Algebra and Related Topics)
HS18

Past Talks

09.08.2017  10:00 PhD defense
Benjamin Eichinger, Institute of Analysis
Periodic GMP matrices and asymptotics of extremal polynomials for Chebyshev and Ahlfors problems in the complex plane
S3 057
02.08.2017  13:00 Kommissionelles Rigorosum
DI Andreas Thalhammer, DK "Computational Mathematics"
Numerical methods for stochastic partial differential equations. Analysis of stability and efficiency
S2 054
20.07.2017  10:30 Guest lecture
Andrea Aspri,
On the direct and inverse problem of a linear elastic model coming from volcanology
SP2 416-2
14.07.2017  09:00
RICAM,
Quantitative Tomographic Imaging – Radon meets Bell and Maxwell
SP2 416-2
13.07.2017  10:00 Seminar Geometrie
Prof. Rumpf, University of Bonn
Variational time discretization of Riemannian splines
HS 18 (S3 Z17)
13.07.2017  09:00
RICAM,
Quantitative Tomographic Imaging – Radon meets Bell and Maxwell
SP2 416-2
12.07.2017  16:30 Guest lecture
Florian Faucher,
Stability and convergence for seismic reconstruction using full waveform inversion
SP2 416-2
12.07.2017  15:30 Guest lecture
Ville Rimpilainen,
Bayesian uncertainty modelling in electroencephalography (EEG) source imaging
SP2 416-2
12.07.2017  10:05 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Florian Aichinger,
Dickson & Beyond (Presentation of the Bachelor's Thesis)
K 223 B
12.07.2017  09:00
RICAM,
Quantitative Tomographic Imaging – Radon meets Bell and Maxwell
SP2 416-2
11.07.2017  15:00 DK Seminar
Matteo Gallet, DK
Planar linkages following a prescribed motion
BA 9910
11.07.2017  14:00 DK Seminar
Daniel Jodlbauer, DK
Introduction to Fluid-Structure Interaction
BA 9910
11.07.2017  13:00 DK Seminar
Hui Huang, DK
Rational creative telescoping via reduction
BA 9910
11.07.2017  11:00 DK Seminar
Nicolas Smoot, DK
Partitions and Divisibility
BA 9910
11.07.2017  10:00 DK Seminar
Victoria Hutterer, DK
New ideas of wavefront reconstruction in AO based on the inversion of the finite Hilbert transform
BA 9910
11.07.2017  09:00
RICAM,
Quantitative Tomographic Imaging – Radon meets Bell and Maxwell
SP2 416-2
11.07.2017  09:00 DK Seminar
Bernhard Endtmayer, DK
Introduction to Phase Field Fracture
BA 9910
10.07.2017  15:00 DK Seminar
Andreas Thalhammer, DK
Stochastic numerics or numerical stochastics: How to handle randomness in simulations
BA 9910
10.07.2017  14:00 DK Seminar
Simon Hubmer, DK
A Royal Road to Lost Causes or How to Solve Inverse Problems
BA 9910
10.07.2017  13:00 DK Seminar
Antonio Jimenez Pastor, DK
To Holonomic and Beyond -- $D^k$-Finite Functions
BA 9910
10.07.2017  11:00 DK Seminar
Mehdi Makhul, DK
TBA
BA 9910
10.07.2017  10:00 DK Seminar
Christoph Hofer,
IETI - Isogeometric Tearing and Interconnecting methods
BA 9910
10.07.2017  09:00
RICAM,
Quantitative Tomographic Imaging – Radon meets Bell and Maxwell
SP2 416-2
10.07.2017  09:00 DK Seminar
Agnes Seiler, DK
Spline Fitting with Additional Normal Data
BA 9910
07.07.2017  09:00
CHANGE,
Workshop Isogeometric Analysis
S2 0346
06.07.2017  14:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Jakub Bulin,
Relaxing constraint problems
S2 054
06.07.2017  14:15 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Andrew Moorhead, University of Colorado
Abelianness in Universal Algebra
S2 054
06.07.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Peter Mayr, University of Colorado
Generators for subdirect products of loops
S2 054
06.07.2017  09:00
CHANGE,
Workshop Isogeometric Analysis
S2 0346
05.07.2017  10:00 Seminar Geometrie
Marina Brovka,
Some advances in Isogeometric Analysis: parameterization method and local refinement strategy for spline spaces
S2 0354
29.06.2017  13:45 Linz Algebra Research Day (LARD)
Arne Winterhof,
Linear complexity, maximum order complexity, and expansion complexity
S2 416
29.06.2017  13:30 Linz Algebra Research Day (LARD)
Wilfried Meidl,
Bent and generalized bent functions
S2 416
29.06.2017  13:15 Linz Algebra Research Day (LARD)
Richard Hofer,
A bound on the arithmetic autocorrelation of the Legendre sequence
S2 416
29.06.2017  13:00 Linz Algebra Research Day (LARD)
Milan Stehlik,
Applications of Lattice-valued bornological via aggregations
S2 416
29.06.2017  12:45 Linz Algebra Research Day (LARD)
Erhard Aichinger,
Basics of the algebraic approach to constraint satisfaction problems
S2 416
29.06.2017  12:30 Linz Algebra Research Day (LARD)
Manuel Kauers,
Generalized series solutions of linear recurrence equations
S2 416
29.06.2017  12:15 Linz Algebra Research Day (LARD)
Tim Boykett,
Distributivity in planar nearrings
S2 416
29.06.2017  12:00 Linz Algebra Research Day (LARD)
Guenter Pilz,
A combinatorial inequality
S2 416
28.06.2017  13:30 Linz Algebra Research Day (LARD)
Christoph Koutschan,
Echelons of power series
S2 416
28.06.2017  13:15 Linz Algebra Research Day (LARD)
Michael (Xinxin) Zhong,
Decompositions of longest permutations
S2 416
28.06.2017  13:00 Linz Algebra Research Day (LARD)
Clemens Raab,
Operators with matrix coefficients and tensor rings
S2 416
28.06.2017  12:45 Linz Algebra Research Day (LARD)
Laszlo Merai,
On dynamically-irreducible polynomials
S2 416
28.06.2017  12:30 Linz Algebra Research Day (LARD)
Hui Huang,
Rational functions with positive coefficients
S2 416
28.06.2017  12:15 Linz Algebra Research Day (LARD)
Maria Francis,
Multivariate ideal lattices in cryptography
S2 416
28.06.2017  12:00 Linz Algebra Research Day (LARD)
Peter Mayr,
Reidemeister-Schreier for Rings
S2 416
28.06.2017  11:15 Advances in Knowledge-Based Technologies
R. Yakobenchuk, SCCH
Image analysis of cytoskeletal network dynamics
S3 048
28.06.2017  10:45 Advances in Knowledge-Based Technologies
M. Rossbory, SCCH
Efficient Dynamic Pinning of Parallelized Applications by Distributed Reinforcement Learning
S3 048
28.06.2017  10:00 Advances in Knowledge-Based Technologies
B. Moser, SCCH
Quasi-Isometry Theory for Threshold-Based Sampling
S3 048
28.06.2017  09:30 Advances in Knowledge-Based Technologies
E. Lughofer, KBMS/FLLL
Incremental Rule Splitting in Generalized Evolving Fuzzy Regression Models
S3 048
22.06.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Gleb Pogudin,
Existence of Solutions for Systems of Nonlinear Difference Equations
S2 054
22.06.2017  13:45 NuMa Seminar
Stephan Dempe,
Bilevel Optimization: Applications, Properties and Algorithms
BA 9907
22.06.2017  13:45 Seminar Analysis
Michal Wojciechowski, IMPAN, Warsaw
On the number of Auerbach base
S2 046
22.06.2017  12:00 NASPDE 2017
David Siska, University of Edinburgh
L^p-estimates and regularity for SPDEs with monotone semilinearity
Festsaal B
22.06.2017  11:10 NASPDE 2017
Andrea Barth, University of Stuttgart
Simulation of infinite-dimensional Levy processes
Festsaal B
22.06.2017  10:15
Andreas Thoma,
Tractability of High-Dimensional Integrals
MT 327
22.06.2017  09:50 NASPDE 2017
Ludovic Goudenege, CNRS
Numerical computation about metastable states of phase separation models
Festsaal B
22.06.2017  09:00 NASPDE 2017
David Silvester, University of Manchester
An adaptive algorithm for PDE problems with random data
Festsaal B
21.06.2017  14:20 NASPDE 2017
Aretha Teckentrup, University of Edinburgh
Quasi- and Multilevel Monte Carlo Methods for Computing Posterior Expectations
Festsaal B
21.06.2017  13:30 NASPDE 2017
Michael Tretyakov, University of Nottingham
Uncertainty Quantification for moving boundary problems
Festsaal B
21.06.2017  12:00 Guest lecture
Giancarlo Travaglini,
Integer points in large convex bodies
SP2 416-2
21.06.2017  11:00 Guest lecture
Dmitriy Bilyk,
Uniform distribution problems on the sphere
SP2 416-2
21.06.2017  10:35 NASPDE 2017
Gabriel Lord, Heriott Watt University
Efficient time discretisation of parabolic SPDEs
Festsaal B
21.06.2017  09:45 NASPDE 2017
David Cohen, University of Umea
A fully discrete approximation of the one-dimensional stochastic heat equation
Festsaal B
20.06.2017  14:55 Seminar Analysis
Maciej Rzeszut, IMPAN, Warsaw
Borgain-Kwapien projection: old and new results
S3 058
20.06.2017  13:45 Seminar Analysis
Rami Ayoush, IMPAN Warsaw
On the Hausdorff dimension of vector valued measures on groups
S3 058
20.06.2017  12:00 Guest lecture
Giancarlo Travaglini,
An introduction to the study of College Math
S2 046
19.06.2017  15:30 Guest lecture
Martin Vohralik, INRIA Paris
Polynomial-degree-robust a posteriori error estimates in a unified setting and applications
SP2 416-2
14.06.2017  17:15 Johannes Kepler Symposium Series D
Bernd Thaller,
Was kann man in Mathematik zu Beginn des Studiums?
HS 13
14.06.2017  14:55 Seminar Analysis
Krystian Kazaniecki, IMPAN, Warsaw
On the equivalence between spaces of the trigonometric polynomials in one and several variables
MT 226
14.06.2017  13:45 Seminar Analysis
Przemyslaw Ohrysko, IMPAN, Warsaw
Non-separability of the Gelfand space of measure algebras
MT 226
13.06.2017  15:30 NuMa Seminar
Ludwig Mitter,
On Linearized Plate Theory and the Derivation and Justification of the Kirchhoff-Love and the Mindlin-Reissner Plate Bending Models
S2 059
13.06.2017  13:45 NuMa Seminar
Olaf Steinbach,
A coercive space time finite element method for parabolic problems
S2 059
13.06.2017  11:00 Guest lecture
Mattia Bongini, Barcelona Graduate School of Economics
Optimal Control Problems in Transport Dynamics
SP2 416-1
09.06.2017  10:15
Niels Lubbes, RICAM
Surfaces containing two circles through a general point in higher dimensions
SP2 416-1
08.06.2017  14:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Ronghua Wang,
Lattice Walks in the Octant with Infinite Groups
S2 054
08.06.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Michael (Xinxin) Zhong,
Determinant and Involution
S2 054
07.06.2017  12:15 Guest lecture
Jens Oettershagen, University Bonn
On the construction of optimal cubature formulas with application to uncertainty quantification
S2 054
06.06.2017  14:00 Guest lecture
Prof. Mohab Safey El Din, Sorbonne Universités
Roadmap algorithms in real algebraic geometry for deciding connectivity queries
SP2 416-2
01.06.2017  15:30 Probability Theory and Statistics
Jozef Kiseľák, LIT&IFAS
On developments in 2nd order stochastic differential equations
S2 Z74
01.06.2017  14:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Erhard Aichinger,
Dickson's Lemma and beyond: a survey of basic results in order theory
S2 054
01.06.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Kalle Kaarli, University of Tartu
Representation of integral quantales by tolerances
S2 054
31.05.2017  13:45 MathemaTech
A. Hofstätter,
Tafelsoftware
REP G (Unicenter)
30.05.2017  16:15 NuMa Seminar
Stefan Takacs,
Recent progress in Multigrid Methods for multi-patch IgA discretizations
S2 059
30.05.2017  15:30 NuMa Seminar
Clemens Hofreither,
A Black-Box Algorithm for Fast Matrix Assembly in Isogeometric Analysis
S2 059
26.05.2017  10:15 Guest lecture
Alden Pixley, Harvey Mudd College, Claremont, CA, USA
Extending Boolean algebras: arithmetical algebras and their congruence relations
HS 19
24.05.2017  10:15 Seminar Geometrie
Guest: Yannick Masson,
Existence and construction of Chebyshev nets with singularities and application to gridshells
S3048
23.05.2017  15:30 NuMa Seminar
Craig C. Douglas,
On Solving Large, Ill Conditioned Linear Systems
S2 059
19.05.2017  10:15 PhD defense
Dominik Mokriš,
Completeness of Hierarchical Spline Spaces and Low Rank Interpolation
S2 046
19.05.2017  09:00
--,
Linz STEM Education Conference
SP2 416
18.05.2017  15:30 Probability Theory and Statistics
Thomas Augustin, Ludwig-Maximilians-Universität München
Imprecise Probabilities – A New Paradigm for Statistical Modelling
S2 Z74
18.05.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Jamal Hossein Poor,
Computing with additive operators having matrix coefficients
S2 054
18.05.2017  13:00
--,
Linz STEM Education Conference
SP2 416
18.05.2017  10:15 Computer Algebra Seminar - RISC
Dr. Gleb Pogudin, Institut f. Algebra, JKU
Some effective bounds for algebraic differential and difference equations
Seminar room Schloss
18.05.2017  10:15
Helene Laimer,
Component-by-component constructions of (polynomial) lattice point sets
MT 327
12.05.2017  15:15 AEC Seminar
Christian Krattenthaler,
Smith normal forms of combinatorial matrices
S2 046
12.05.2017  14:00 AEC Seminar
Florian Aigner,
Polynomiality phenomena for FPLs and AS-Trapezoids
S2 046
12.05.2017  11:00 Habilitation Colloquium
Christoph Koutschan,
Quod Erat Demonstrandum -- Proofs by Computer
S3 048
11.05.2017  14:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Stuart D. Scott, Auckland, NZ
Generating all functions on a group by bijections of order n
S2 054
11.05.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Gary Peterson, James Madison University, Harrisonburg, VA, USA
Tame extensions of nearrings
S2 054
11.05.2017  10:15
Mario Neumüller,
Sudler's sine product for irrational alpha
MT 327
04.05.2017  11:00 Guest lecture
Alberto Paganini, University of Oxford
Higher-order mesh-moving methods for PDE-constrained shape optimization
SP2 416-2
03.05.2017  12:45 JKU Linz School of Education Kolloquium
S. Reichenberger und L. Del Chicca,
Erfahrungen mit der neuen Studieneingangsphase Mathematik Lehramt
K 239C
03.05.2017  12:00 JKU Linz School of Education Kolloquium
B. Hauer und J. Reitinger,
Theorie, Praxis und Evaluierung forschender Lehrarrangements
K 239C
03.05.2017  10:30 Advances in Knowledge-Based Technologies
A.-C. Zavoianu,
Multi-Objective Topology Optimization of Electrical Machine Designs using Evolutionary Algorithms with Discrete and Real Encodings
Hagenberg, SCCH, 0/2
03.05.2017  10:00 Advances in Knowledge-Based Technologies
W. Zellinger,
Deep Learning Trends and ICLR2017 - With a Bias Towards Transfer Learning
Hagenberg, SCCH, 0/2
03.05.2017  09:30 Advances in Knowledge-Based Technologies
F. Sobieczky,
Adaptive Model Predictive Control for the Domestic Energy Management Problem
Hagenberg, SCCH, 0/2
02.05.2017  15:30 NuMa Seminar
Ioannis Toulopoulos,
Stabilized finite element method for parabolic problems
S2 059
29.04.2017  09:30
ERCOM,
Meeting
SP2 416-2 (4th floor
28.04.2017  14:00 PhD defense
Stephen E. Moore,
Nonstandard Discretization Strategies In Isogeometric Analysis for Partial Differential Equations
S3 057
28.04.2017  13:30
ERCOM,
Meeting
SP2 416-2 (4th floor
28.04.2017  12:45 Guest lecture
Bernd Simeon, TU Kaiserslautern
Nonsmooth Contact Dynamics for the Large-Scale Simulation of Granular Material
S2 046
27.04.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Hui Huang,
D-finite Numbers
S2 054
27.04.2017  10:15 Guest lecture
Dr. Roswitha Rissner, Institut für Analysis und Zahlentheorie TU Graz
Computing the J-ideals of a square matrix over a PID
HA 105
27.04.2017  10:15
Lisa Kaltenböck,
On the lower bound of the discrepancy of (t,m,s)-nets
MT 327
26.04.2017  09:00
T. Leuders, H. Pöchtrager, G. Grasegger,
Tag des Mathematikunterrichts
Unicenter; 2. Stock
25.04.2017  15:30 NuMa Seminar
Armin Fohler,
A posteriori Error Estimation for Adaptive Meshrefinement on Non-polygonal Domains
S2 059
25.04.2017  11:30 Kommissionelles Rigorosum
Ralph Kritzinger,
Point sets and sequences with the optimal order of Lp discrepancy
S3 048
07.04.2017  10:30 Guest lecture
Ian Frigaard, University of British Columbia
Flow of yield stress fluids: stopping, starting and practical applications
SP2 416-1
06.04.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Maria Francis,
Groebner Bases theory over commutative rings -- some recent developments
S2 054
04.04.2017  12:45 Kommissionelles Rigorosum
DI Harald Hinterleitner, Stochastik
A stochastic version of the Jansen and Rit neural mass model - Analysis, numerics and filtering
S3 118
31.03.2017  15:30 Guest lecture
Renate Tobies,
Albert Einstein und die mathematische Community
S2 053
30.03.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Gleb Pogudin,
Counting domino tilings with fixed density
S2 054
30.03.2017  10:15
Dominik Kloimstein,
Sterndiskrepanz in der Ebene
MT 327
29.03.2017  13:45 MathemaTech
M. Hohenwarter, H. Pöchtrager, S. Reichenberger,
Wettbewerbe & GeoGebra Exam
Festsaal B
28.03.2017  15:30 NuMa Seminar
Svetlana Matculevich,
Functional a posteriori error estimates and adaptivity for IgA schemes
S2 059
28.03.2017  14:00 PhD defense
Helene Ranetbauer, RICAM
On nonlinear PDE models for crowded transport in the life and social sciences
SP2 416-2
23.03.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Sebastian Kreinecker,
Generating integer polynomials using function composition
S2 054
23.03.2017  10:15
Wolfgang Stockinger,
On the lower bound of the discrepancy of Halton's sequence
MT 327
21.03.2017  15:30 NuMa Seminar
Bernhard Endtmayer,
Adaptive Mesh Refinement for Multiple Goal Functionals
S2 059
16.03.2017  17:15 Guest lecture
Renate Tobies,
Deutsch-Französische Beziehungen in der Mathematik. Charles Hermite: Felix Klein – un nouveau Josué dans la terre promise
S2 053
16.03.2017  15:30 Guest lecture
Benedikt Pötscher, Department of Applied Statistics
Controlling the Size of Autocorrelation Robust Tests
S2 Z74
16.03.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Manuel Kauers,
No News on Matrix Multiplication
S2 054
16.03.2017  11:00 Guest lecture
Bence Borda,
The L2 discrepancy of the irrational rotation
MT 226/1
16.03.2017  10:30 Guest lecture
Sanghyeon Yu, ETH Zurich
Plasmonic interaction between nanospheres
SP2 416-1
10.03.2017  15:30 Guest lecture
Renate Tobies,
Die Anfänge: Erste Zahlzeichen, Zahlwörter, Zahlsysteme und Zahlbegriff
S2 053
09.03.2017  17:30 Guest lecture
Renate Tobies,
Carl Friedrich Gauß: Mathematik und Anwendungen - eine singuläre Erscheinung in der Mathematikgeschichte -
S2 053
09.03.2017  14:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Wen-Fong Ke, National Cheng Kung University
Polynomial Rings Over Nil Rings in Several Variables
S2 054
09.03.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Hubert Kiechle, Uni Hamburg
Number of solutions of the equation ax^m + by^m - cz^m = 1
S2 054
02.03.2017  15:00 Seminar Analysis
Thomas Schlumprecht, Texas A&M University
A classical algebra of bounded linear operators with infinitely many closed subideals
S2 219
15.02.2017  14:30
-,
Testen der Beispiele für den internationelen Mathematikwettbewerb Náboj
S3 055
15.02.2017  13:45 PhD defense
Yi Zhang,
Univariate Contraction and Multivariate Desingularization of Ore Ideals
S3 047
15.02.2017  10:15 PhD defense
Hui Huang,
Definite Sums of Hypergeometric Terms and Limits of P-Recursive Sequences
S3 047
14.02.2017  13:45 PhD defense
Peter Gangl, Doctoral Program
Sensitivity-Based Topology and Shape Optimization with Application to Electrical Machines
S2 048
09.02.2017  13:00 PhD defense
Matus Benko,
Numerical Methods for Mathematical Programs with Disjunctive Constraints
S3 048
09.02.2017  10:15 NuMa Seminar
Jiri V. Outrata,
On Cournot-Nash-Walras Equilibria and Their Computation
S3 057
08.02.2017  14:00 Seminar Algorithmic Combinatorics
Prof. George E. Andrews, Pennsylvania State University
4-Shadows in q-Series: Gupta, Kimberling, the Garden of Eden and the OEIS.
Seminarroom Hagenber
07.02.2017  11:00 Guest lecture
Prof. George E. Andrews, Pennsylvania State University
The Man Who Knew Infinity: the Movie, the Man, and the Mathematics
RISC Seminarroom (Ha
07.02.2017  09:00 Guest lecture
various, details see below, RISC, Hagenberg
*Workshop* Computer Algebra and Elementary Particle Theory at the Large Scale: 10 Years of JKU-DESY Collaboration
Seminarrooms, castle
07.02.2017  09:00 Linz Seminar on Fuzzy Set Theory
37th Linz Seminar on Fuzzy Set Theory, JKU - FLLL
Enriched Category Theory and Related Topics
BZ St.Magdalena
02.02.2017  14:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Giovanni Soldá,
Reverse Mathematics and Weihrauch Reducibility for Partial and Linear Orders
S3 048
02.02.2017  10:15 Guest lecture
Mikhail Skopenkow, NRU Moscow
Surfaces containing two circles through each point
S2 059
02.02.2017  10:15 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Carl Maxson,
Forcing linearity
S3 048
01.02.2017  13:00 Advances in Knowledge-Based Technologies
G. Badia,
An Algebraic Characterization of the Variable Sharing Property
Hagenberg, SCCH, 0/2
01.02.2017  12:30 Advances in Knowledge-Based Technologies
J. Martinez-Gil,
Accurate Semantic Similarity Measurement of Biomedical Nomenclature by means of Fuzzy Logic'
Hagenberg, SCCH, 0/2
31.01.2017  16:15 NuMa Seminar
Jarle Sogn,
Robust preconditioners for optimality systems - an infinite-dimensional perspective
S2 059
31.01.2017  15:30 NuMa Seminar
Christoph Hofer,
Exact and Inexact IETI-DP Solvers for Continuous and Discontinuous Galerkin IgA Equations
S2 059
31.01.2017  13:45 Guest lecture
Ida Aichinger,
Simulation of Residual Gas Particles in an Ultrahigh Vacuum System
S3 047
26.01.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Guenter Pilz,
Semi-homogeneous maps, with applications
MT 226
25.01.2017  13:45 MathemaTech
J. Hohenwarter, B. Bencze and A. Lindner,
GeoGebra Phone Apps & Groups
MZ 003A
25.01.2017  10:15 Guest lecture
Balázs Boros, RICAM
Dynamics of the Lotka reactions with generalized mass-action kinetics
SP2 416-1
20.01.2017  15:15 AEC Seminar
Cristian-Silviu Radu,
Eta Quotients and Groebner Bases
S2 059
20.01.2017  14:00 AEC Seminar
Florian Aigner,
Polynomiality phenomenon for FPLs and AST-Trapezoids
S2 059
19.01.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Yi Zhang,
Removing Apparent Singularities of D-finite Ideals
MT 226
19.01.2017  10:15 Computer Algebra Seminar - RISC
Dr. TRAN Khanh Linh, RISC,
Kaehler differential algebras for 0-dimensional scheme
Schloss Hagenberg
17.01.2017  15:30 NuMa Seminar
Ioannis Toulopoulos,
Multipatch space and space time IgA
S2 059
17.01.2017  13:45 Seminar Analysis
Karen Keryan, Yerevan State University
Orthonormal spline systems on $mathbb{R}$ with zero means as basis in the Hardy space on the real line
S2 219
13.01.2017  09:00 STEM Education Seminars
M. Hohenwarter, Z. Lavicza,
STEM Education Conference
HT 177F
12.01.2017  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Matteo Gallet,
Ulrich modules and Chow forms, and how to encode a variety
MT 226
12.01.2017  12:30 Guest lecture
Michel Lavrauw,
Classification of orbits in $mathbb{F}^{2} otimes mathbb{F}^{3} otimes mathbb{r}, r ge 1$
RICAM Seminar-Raum
12.01.2017  12:30 STEM Education Seminars
M. Hohenwarter, Z. Lavicza,
STEM Education Conference
S2 054
10.01.2017  15:30 Guest lecture
Bruce C. Berndt, University of Illinois
CANCELLED - Ramanujan and his notebooks
HS 18
10.01.2017  12:30 PhD defense
Liangjie Ye, Doctoral Program, JKU
Complex Analysis Based Computer Algebra Algorithms for Proving Jacobi Theta Function Identities
S2 416-2
10.01.2017  10:15 Guest lecture
Dr.Eng. Konstantinos V. Kostas, Nazarbayev University, Kazakhstan
Construction of Smooth Branching Surfaces using T-splines
SP2 416-1
29.12.2016  14:15 Seminar Analysis
Stefan Steinerberger, Yale University
Parabolizing elliptic PDEs: short proofs by counting Brownian motion
S3 048
29.12.2016  11:00 Seminar Analysis
Stefan Steinerberger, Yale University
Hilbert/Laplace/Fourier -- inverse bounds for classical integral operators
S3 048
22.12.2016  14:00 Guest lecture
Michael Feischl,
PDEs with random coefficients: FEM, QMC, and other things (Part 2)
SP2 416-2
22.12.2016  13:00 Guest lecture
Michael Feischl,
PDEs with random coefficients: FEM, QMC, and other things (Part 1)
SP2 416-2
16.12.2016  15:30 Linz Algebra Research Day (LARD)
Manuel Kauers,
D-Finite Numbers
S3 057
16.12.2016  15:15 Linz Algebra Research Day (LARD)
Laszlo Merai,
Pseudorandomness of automatic sequences
S3 057
16.12.2016  15:00 Linz Algebra Research Day (LARD)
Thomas Vetterlein,
The tensor product of modules over lattice-ordered monoids
S3 057
16.12.2016  14:30 Linz Algebra Research Day (LARD)
Alexander Bors,
Finite group automorphisms of large order
S3 057
16.12.2016  14:15 Linz Algebra Research Day (LARD)
Ronghua Wang,
Summability of multivariate rational functions
S3 057
16.12.2016  14:00 Linz Algebra Research Day (LARD)
Christoph Fuerst,
Reduction Concepts in Free Modules
S3 057
16.12.2016  13:30 Linz Algebra Research Day (LARD)
Armin Biere,
Algebraic Equivalence Checking of Multipliers
S3 057
16.12.2016  13:15 Linz Algebra Research Day (LARD)
Georg Regensburger,
Algebraic consequences of the Leibniz rule and the fundamental theorem of calculus
S3 057
16.12.2016  13:00 Linz Algebra Research Day (LARD)
Gleb Pogudin,
Computation of the differential Galois group of a LDE
S3 057
16.12.2016  10:15 Guest lecture
Thomas Wick, Université Paris-Saclay, France
Modeling and simulation of phase-field fracture
MT 327
15.12.2016  15:00 Guest lecture
Markus Hittmeir, University of Salzburg
A babystep-giantstep method for faster deterministic integer factorization
MT 130
15.12.2016  13:45 Guest lecture
Michael Preischl,
Bounds on multivariate integrals with respect to copulas
MT 130
15.12.2016  13:35 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Jamal Hossein Poor,
Confluent tensor reduction systems
MT 226
14.12.2016  17:30 Johannes Kepler Symposium Series B
Rainer Picard, TU Dresden
On the Structure of Evolutionary Problems
HS 13
09.12.2016  15:30 Guest lecture
Andrew Hone,
Curious continued fractions
SP2 416
07.12.2016  10:15 Guest lecture
Elias Tsigaridas, Doctoral Program
Symmetric Tensor Decomposition
S3 058
02.12.2016  14:00 Guest lecture
Hiromichi Itou, Tokyo University of Science
On reconstruction of a welding area and the enclosure method
SP2 416-2
02.12.2016  11:45 Workshop on Function Approximation
S. Pereverzyev,
Function approximation by aggregation in the context of supervised learning
RICAM, SP2 0416
02.12.2016  11:00 Workshop on Function Approximation
B. Eichinger,
Szegő-Widom asymptotics of Chebyshev polynomials on circular arcs
RICAM, SP2 0416
02.12.2016  10:30 PhD defense
Thieu Vo Ngoc,
Rational and Algebraic Solutions of First-Order Algebraic ODEs
MT 226/1
02.12.2016  09:45 Workshop on Function Approximation
C. Hofreither,
Fast approximation of bivariate functions using low-rank splines
RICAM, SP2 0416
02.12.2016  09:00 Workshop on Function Approximation
A. Mantzaflaris,
Low-rank function approximation and applications in isogeometric analysis
RICAM, SP2 0416
01.12.2016  16:45 Workshop on Function Approximation
N. Engleitner,
Automatic refinement for partially nested hierarchical B-splines
RICAM, SP2 0416
01.12.2016  16:00 Workshop on Function Approximation
M. Passenbrunner,
Convergence of orthonormal spline series
RICAM, SP2 0416
01.12.2016  15:30 Guest lecture
Fritz Schwarz, Fraunhofer Gesellschaft, Institut SCAI
Decomposition of Quasilinear Second-Order Differential Equations
RISC Hagenberg, HA 1
01.12.2016  14:45 Workshop on Function Approximation
G. Wasilkowski, University of Kentucky
∞ -Variate integration
SP2 416-2
01.12.2016  14:00 Workshop on Function Approximation
F. Pillichshammer,
Lp-approximation in Korobov spaces with exponential weights
RICAM, SP2 0416
01.12.2016  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Clemens Raab,
Integral representations for binomial sums
MT 226
01.12.2016  11:00 Workshop on Function Approximation
C. Irrgeher & P. Kritzer,
Lecture 2: Multivariate approximation
RICAM, SP2 0416
01.12.2016  09:00 Workshop on Function Approximation
S. Takacs & T. Takacs,
Lecture 1: Spline approximation
RICAM, SP2 0416
30.11.2016  14:00 Guest lecture
Dr. Giuseppe D´Onofrio, Institut für Stochastik
Two-boundary first exit time of Gauss-Markov processes: theory and applications
S3 048
29.11.2016  16:15 NuMa Seminar
Katharina Rafetseder, Institute of Computational Mathematics
A decomposition result for Kirchhoff plate bending problems and associated discretization approaches
S2 059
29.11.2016  15:30 NuMa Seminar
Daniel Jodlbauer,
Robust preconditioners for fluid-structure interaction problems
S2 059
24.11.2016  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Georg Regensburger,
The fundamental theorem of calculus in differential rings
MT 226
23.11.2016  17:15 Johannes Kepler Symposium Series D
Günter Maresch,
Wie kann das Raumvorstellungsvermögen gefördert werden?
HS 13
23.11.2016  13:30 PhD defense
Duy Phan-Duc, RICAM
Stabilization to trajectories and approximate controllability for the equations of fluid mechanics
SP2 416-2
22.11.2016  15:30 Seminar Analysis
Jacob Stordal Christiansen, Lund University,
Chebyshev polynomials for subsets of $mathbb R$
S3 058
18.11.2016  10:45 Advances in Knowledge-Based Technologies
L. Paoletti,
Top-k Matching Queries for Filter-Based Profile Matching in Knowledge Bases
Hagenberg, SCCH, 0/2
18.11.2016  10:15 Advances in Knowledge-Based Technologies
W. Zellinger,
Central Moment Discrepancy for Domain-Invariant Representation Learning
Hagenberg, SCCH, 0/2
18.11.2016  09:30 Advances in Knowledge-Based Technologies
J. De Jesus Arias-Garcia,
Supermodular quasi-copulas
Hagenberg, SCCH, 0/2
18.11.2016  09:00 Advances in Knowledge-Based Technologies
B. Moser,
Similarity Recovery from Threshold-Based Sampling beyond Bandlimitedness
Hagenberg, SCCH, 0/2
17.11.2016  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Maria Francis, Indian Institute of Science, Bangalore
Groebner basis algorithms for polynomial rings over Noetherian, commutative rings
MT 226
16.11.2016  14:00 Guest lecture
Dr. Lubomir Kostal, Institut für Stochastik
Efficient information transmission and joint source-channel coding in neurons
S3 048
16.11.2016  13:45 MathemaTech
Bjarnheiður Kristinsdóttir und Diego Lieban,
Videos und Screenrecordings im MU
K 012D
16.11.2016  08:30 Seminar Geometrie
Tesco Schneider, Guest,
Bijective maps, or the art of taking small steps
MT 327
10.11.2016  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Rika Yatchak,
The Orbit Sum method for lattice walks
MT 226
09.11.2016  14:00 Guest lecture
Susanne Ditlevsen, Doctoral Program
Statistical model selection for neuronal responses to stimulus pairs in visual cortex
S3 048
04.11.2016  11:00 NuMa Seminar
Immanuel Anjam, Essen (Germany)
A Posteriori Error Equalities for Very Regular Approximations of the Diffusion Equation and the Heat Equation
S2 054
04.11.2016  10:15 NuMa Seminar
Svetlana Matculevich, RICAM
A posteriori error estimates space-time in Isogeometric Analysis of parabolic problems
S2 054
03.11.2016  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Ronghua Wang,
Infinite orders of 3-dimensional lattice walks
MT 226
27.10.2016  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Gleb Pogudin,
Jet ideals of reducible varieties and differential algebra
MT 226
20.10.2016  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Erhard Aichinger,
Congruence lattices forcing nilpotency
MT 226
19.10.2016  13:30 OCG Herbsttagung
Selay Arkün Kocadere,
Gamification in Education
HS 18
19.10.2016  13:00 OCG Herbsttagung
Impulsvorträge + Workshops,
IT LEARN PLAY REPEAT - Gamification and Education in IT
HS 18
17.10.2016  15:30 Guest lecture
Ivan Chajda,
Single identities forcing lattices to be Boolean
S2 044
17.10.2016  15:00 Guest lecture
Dr. William Steingartner, Technical University of Košice, Slovak Republic
A new approach to categorical semantics for procedural language
HA 105, RISC, Hagenb
17.10.2016  13:30 Guest lecture
Prof. Masahiko Sato, Kyoto University
Proof theory of the lambda calculus
Hagenberg
14.10.2016  10:15 Guest lecture
Matthias Hammerl, University of Greifswald
Geometric overdetermined differential equations and holonomy
SP2 451
13.10.2016  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Dragana Cvetkovic,
Generalized Inverses
MT 226
12.10.2016  10:15 Guest lecture
Dr. David Cohen, Institut für Stochastik
Numerical discretisation of one-dimensional stochastic wave equations
KHG II
11.10.2016  11:00 Guest lecture
Andrés Peters, AC3E Valparaiso
Quasi optimal throughput under nominal operation of vehicle platoons
SP2 451
10.10.2016  14:30 Guest lecture
Eugénio Rocha, University of Aveiro
Multiplicity results for two classes of elliptic systems
SP2 451
10.10.2016  08:45
Oct 10-15: RICAM Special Semester School 1,
Analysis and Numerics of Acoustic and Electromagnetic Problems
SP2 416-2
06.10.2016  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Manuel Kauers,
Baby Step Giant Step Algorithms
MT 226
06.10.2016  10:15 MathemaTech
Markus Ableidinger, Institut für Stochastik
Kommissionelles Rigorosum: Structure preserving long-time simulation of stochastic differential equations
S3 058
22.09.2016  14:30 Guest lecture
Dr. Daniel Lichtblau, Wolfram
Approximate polynomial GCD by approximate syzygies, redux
RISC, Hagenberg, Sem
14.09.2016  13:00 PhD defense
DI Alexander Maletzky, Doctoral Program, JKU
Computer-Assisted Exploration of Gröbner Bases Theory in Theorema
S3 058
14.09.2016  10:00 Seminar Geometrie
Somayeh Kargaran Mobarake,
Dynamic of vortex filaments
S3 048
09.09.2016  10:00 Guest lecture
Soichi Okada, Nagoya University
Pieri rules and oscillating tableaux
SP2 416-1
22.08.2016  13:30 Guest lecture
Alexander Gilbert,
Applying the Multivariate Decomposition Method to an elliptic eigenproblem with a random coefficient
SP2 416-1
11.08.2016  10:00 Guest lecture
Evgeniya Semenova, Ukrainian National Academy of Sciences
Quadrature methods for solving ill-posed integral equations
SP2 416-1
10.08.2016  10:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Sergei Paramonov, Moscow State University
Undecidable problems about rational solutions connected with partial differential and difference equations
S3 048
05.08.2016  11:30 AEC Seminar
Dan Romik, UC Davis
Combinatorics at the interface of probability, analysis and experimental mathematics, part 5
Hagenberg
05.08.2016  10:30 AEC Seminar
Alin Bostan, INRIA
Algebraicity and transcendence of power series: combinatorial and computational aspects, part 5
Hagenberg
05.08.2016  09:00 AEC Seminar
Jeffrey Shallit, Waterloo
The logical approach to automatic sequences, part 5
Hagenberg
04.08.2016  16:00 AEC Seminar
Alin Bostan, INRIA
Exercises
Hagenberg
04.08.2016  14:00 AEC Seminar
Jeffrey Shallit, UC Davis
Exercises
Hagenberg
04.08.2016  11:30 AEC Seminar
Dan Romik, UC Davis
Exercises
Hagenberg
04.08.2016  10:30 AEC Seminar
Dan Romik, UC Davis
Combinatorics at the interface of probability, analysis and experimental mathematics, part 4
Hagenberg
04.08.2016  09:00 AEC Seminar
Alin Bostan, INRIA
Algebraicity and transcendence of power series: combinatorial and computational aspects, part 4
Hagenberg
03.08.2016  11:30 AEC Seminar
Dan Romik, UC Davis
Combinatorics at the interface of probability, analysis and experimental mathematics, part 3
Hagenberg
03.08.2016  10:30 AEC Seminar
Alin Bostan, INRIA
Algebraicity and transcendence of power series: combinatorial and computational aspects, part 3
Hagenberg
03.08.2016  09:00 AEC Seminar
Jeffrey Shallit, Waterloo
The logical approach to automatic sequences, part 3
Hagenberg
02.08.2016  16:00 AEC Seminar
Dan Romik, UC Davis
Exercises
Hagenberg
02.08.2016  15:30 AEC Seminar
Alin Bostan, INRIA
Exercises
Hagenberg
02.08.2016  14:00 AEC Seminar
Alin Bostan, INRIA
Algebraicity and transcendence of power series: combinatorial and computational aspects, part 2
Hagenberg
02.08.2016  11:30 AEC Seminar
Jeffrey Shallit, Waterloo
Exercises
Hagenberg
02.08.2016  10:30 AEC Seminar
Jeffrey Shallit, Waterloo
The logical approach to automatic sequences, part 2
Hagenberg
02.08.2016  10:00 Seminar Geometrie
Francesco Patrizi,
A modified multigrid method for linear systems arising from isogeometric analysis
S3 057
02.08.2016  09:00 AEC Seminar
Dan Romik, UC Davis
Combinatorics at the interface of probability, analysis and experimental mathematics, part 2
Hagenberg
01.08.2016  17:30 AEC Seminar
Marko Petkovsek,
Liouvillian sequences and convolution
Hagenberg
01.08.2016  17:00 AEC Seminar
Manjil Saikia,
Enumeration of domino tilings of an Aztec rectangle with boundary defects
Hagenberg
01.08.2016  16:30 AEC Seminar
Daniel Krenn,
Where are the odd entries in Pascal’s rhombus?
Hagenberg
01.08.2016  15:30 AEC Seminar
Anum Khalid,
Enumerating height-restricted weighted Dyck paths arising in connection with q-tangent and q-secant numbers
Hagenberg
01.08.2016  15:00 AEC Seminar
Benjamin Hackl,
On reductions of rooted plane trees
Hagenberg
01.08.2016  14:00 AEC Seminar
Jeffrey Shallit, Waterloo
The logical approach to automatic sequences, part 1
Hagenberg
01.08.2016  11:00 AEC Seminar
Dan Romik, UC Davis
Combinatorics at the interface of probability, analysis and experimental mathematics, part 1
Hagenberg
01.08.2016  09:30 AEC Seminar
Alin Bostan, INRIA
Algebraicity and transcendence of power series: combinatorial and computational aspects, part 1
Hagenberg
14.07.2016  14:00 PhD defense
Jaka Speh, JKU
Domain parameterization with THB-splines
SP2 416-2
13.07.2016  16:00
Glenn Govertsen,
Mr. G Science Show
LUI
07.07.2016  15:00 PhD defense
Florian Buchegger, MTU Aero Engines AG
Multi-Patch B-Splines: Parameterization and Isogeometric Analysis
S3 057
07.07.2016  10:00 PhD defense
Daniela Saxenhuber, Industrial Mathematics Institute
Gradient-based Reconstruction Algorithms for Atmospheric Tomography in Adaptive Optics Systems for Extremely Large Telescopes
SP2 416-2
29.06.2016  17:15 Johannes Kepler Symposium Series B
Christoph Koutschan, RICAM
Quod Erat Demonstrandum - Proofs by Computer
HS 13
29.06.2016  10:45 Advances in Knowledge-Based Technologies
Bernhard Moser, SCCH
On Preserving Metric Properties of Integrate-and-Fire Sampling
Hagenberg, SCCH, 0/2
29.06.2016  10:15 Advances in Knowledge-Based Technologies
Werner Zellinger, FLLL
Transfer Learning with Deep Neural Networks for Regression Problems
Hagenberg, SCCH, 0/2
29.06.2016  09:30 Advances in Knowledge-Based Technologies
Jenny Hernández,
Nature Inspired Optimization Algorithms
Hagenberg, SCCH, 0/2
29.06.2016  09:00 Advances in Knowledge-Based Technologies
Alexander Kogler, SCCH
Efficient and Robust Median-of-Means Algorithms for Location and Regression
Hagenberg, SCCH, 0/2
28.06.2016  13:45 NuMa Seminar
Kundan Kumar, University of Bergen
Iterative techniques for coupled flow and mechanics problems in porous media
S2 416
28.06.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Sofia Maroschek,
The Schreier-Sims Algorithm
S2-044
23.06.2016  13:45 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Joseph Kung, University of North Texas
Differential Symmetric Functions
S2 048
22.06.2016  17:15 Informatik Kolloquium
Marijn Heule, University of Texas, Austin
Everything’s Bigger in Texas: The Largest Math Proof Ever
HS 18
22.06.2016  12:15 Seminar Analysis
David Krieg, Jena
A Universal Algorithm for Multivariate Integration
MT 327
21.06.2016  14:30 Guest lecture
Birgit Rudloff,
Measures of Systemic Risk
S3 048
21.06.2016  13:45
Stephen E. Moore, RICAM
Nonstandard Discretization Strategies In Isogeometric Analysis of Partial Differential Equations
S2 059
21.06.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Georg Regensburger,
Integro-differential operators with polynomial coefficients
S2-044
21.06.2016  11:00 FMV Seminar
Benjamin Kiesl, TU Wien
Super Blocked Clauses
SP3 247
14.06.2016  15:30 Seminar Geometrie
Felix Scholz,
Convexity estimates for Mean Curvature Flow
MT 226/1
14.06.2016  14:15 Seminar Geometrie
Kinga Kruppa,
KSpheres - An Efficient Tool for Connecting Skinning Surfaces
MT 226/1
14.06.2016  13:45 Seminar Geometrie
Roland Kunkli,
Some Improved Methods for Computer Aided Design and Visualization
MT 226/1
14.06.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Rika Yatchak,
Asymptotic guesses for 3D lattice walks in the positive octant
S2-044
13.06.2016  15:30 Guest lecture
Dr. Ioannis Stamatiou, Institut für Stochastik
A qualitative approach to the numerical approximation of non-linear stochastic differential equation
S2 053
09.06.2016  17:15 Linz Algebra Research Day (LARD)
Xinhua Xiong,
Small values of a Lerch sum
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  17:00 Linz Algebra Research Day (LARD)
Martina Seidl,
Quantified Boolean Formulas
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  16:45 Linz Algebra Research Day (LARD)
Armin Biere,
Algebraic propositional reasoning
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  16:30 Linz Algebra Research Day (LARD)
Manuel Kauers,
Integration of algebraic functions
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  16:00 Linz Algebra Research Day (LARD)
Jose Capco,
Sufficiency sets for the Collatz conjecture
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  15:45 Linz Algebra Research Day (LARD)
Georg Grasegger,
Explicit computation of Zolotarev polynomials
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  15:30 Linz Algebra Research Day (LARD)
Erhard Aichinger,
Multiplications on lattices
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  15:15 Linz Algebra Research Day (LARD)
Tim Boykett,
Ring-ness in nearrings: distributivity in planar nearrings
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  14:30 Linz Algebra Research Day (LARD)
Peter Fuchs,
Homogeneous maps over perfect rings
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  14:15 Linz Algebra Research Day (LARD)
Günter Pilz,
Parallel Computing in Algebra
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  14:00 Linz Algebra Research Day (LARD)
Laszlo Merai,
Linear complexity of automatic sequences over finite fields
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  14:00 Seminar Analysis
Dimitriy Stolyarov, Steklov Inst. St. Petersburg
Bellman function in Harmonic analysis
BA 9909
09.06.2016  13:45 Linz Algebra Research Day (LARD)
Richard Hofer,
Linear complexity and expansion complexity of periodic sequences over finite fields
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  13:30 Linz Algebra Research Day (LARD)
Milan Stehlik,
Ramanujan-Hardy partitioning, statistical invariants and groups
Hagenberg, RISC pond
09.06.2016  10:15
Mario Neumüller,
On Point Sets with Star Discrepancy of Order $mathcal{O}( sqrt{ frac{ d log d }{ N } })$
SP2 416-1
09.06.2016  10:00 Guest lecture
Daria Ghilli, KFU Graz
On nonlocal Hamilton-Jacobi equations related to jump processes, some recent results
SP2 451
08.06.2016  15:30 Seminar Analysis
Dimitriy Stolyarov, Steklov Inst. St. Petersburg,
Isomorphic type of Banach spaces and Sobolev-type embedding theorems
S2 059
08.06.2016  13:45
Ina Eibelhuber,
Korrelationsmodellierung mittels GARCH
S2 054
07.06.2016  13:45
Clemens Hofreither, Institute of Computational Mathematics
Robust Multigrid for Isogeometric Analysis based on Subspace Correction
S2 059
07.06.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Peter Fuchs,
Homogeneous maps over perfect rings
S2 044
03.06.2016  10:00 STEM Education Seminars
M. Hohenwarter - Z. Lavicza,
STEM Education Research Day
S3 057
02.06.2016  10:15
Ralph Kritzinger,
Folgen mit kleiner L_2-Diskrepanz
S2 219
01.06.2016  15:10 MathemaTech
Hubert Pöchtrager,
Entdeckendes Lernen
K 153C
01.06.2016  14:00 MathemaTech
Ann-Christin Holzinger,
Flipped Classroom
K 153C
01.06.2016  13:45
Richard Hofer,
Linear Complexity and Expansion Complexity of some Number Theoretic Sequences
K112 A
31.05.2016  13:45
Peter Gangl, NuMa, JKU
Sensitivity-Based Topology and Shape Optimization for Electrical Machines subject to Nonlinear Magne
S2 059
31.05.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Matteo Gallet,
Projections of Rational Curves
S2 044
24.05.2016  13:45
Lukas Failer, TU München
Optimal Control of an unsteady Fluid-Structure Interaction Problem
S2 059
24.05.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Gary Peterson, James Madison University
Problems in the Theory of Compatible Extensions of Nearrings
S2 044
12.05.2016  15:00 Seminar Analysis
Krystian Kazaniecki, IMPAN,
Fourier multipliers on the homogeneous Sobolev spaces $dot{W}^{1,1}(mathbb{R}^d)$:
S3 047
12.05.2016  14:30 Guest lecture
Michaela Szölgyenyi, Vienna University of Economics
The 1st numerical method for multidimensional SDEs with discontinuous drift and degenerate diffusion
SP2 416-1
12.05.2016  13:15 Seminar Analysis
Przemyslav Ohrysko, IMPAN,
On the decomposition of measures on the circle group
S3 047
11.05.2016  13:45 Guest lecture
Alexander Steinicke,
Backward stochastic differential equations (BSDEs)
S2 054
10.05.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Georg Grasegger,
Solving First-Order Algebraic ODEs using Parametrizations of Curves
S2 044
09.05.2016  13:30
Martin Kreuzer, Univ. Passau
Linear Algebra 1.6
Hagenberg, RISC Semi
06.05.2016  11:00 Seminar Analysis
Maciej Rzeszut, Warsaw,
Isomorphisms between independent sums of Hardy spaces
S3 058
03.05.2016  15:00 AEC Seminar
Xinhua Xiong,
Two questions from partitions
RISC castle
03.05.2016  14:00 AEC Seminar
Krishnaswami Alladi,
A new companion to Göllnitz' (Big) partition theorem
RISC castle
03.05.2016  13:45
Walter Zulehner, NuMa, JKU
A new approach to mixed methods for biharmonic problems in 2D and 3D and efficient solvers for the d
S2 059
03.05.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Ulrike Anlauf,
Rational Reconstruction
S2 044
02.05.2016  13:30 Guest lecture
Prof. Alladi Krischnaswami, University of Florida, USA
The number of prime factors of integers - a selection of charming results both old and new
RISC, Hagenberg, Sem
02.05.2016  12:00 Seminar Geometrie
Gunther Leobacher,
Stochastic differential equations with discontinuous drift and differential geometry
S2 054
28.04.2016  17:00 PhD defense
Andreas Froehlich, JKU
Theoretical and Practical Aspects of Bit-Vector Reasoning
S3 047
27.04.2016  17:15 Johannes Kepler Symposium Series B
Roswitha Hofer, Institute of Financial Mathema
Construction of Low-Discrepancy Point Sets and Sequences, and the Distribution of Subsequences
HS 13
27.04.2016  15:15 Seminar Algorithmic Combinatorics
Professor Krishnaswami Alladi, University of Florida
Partitions with non-repeating odd parts - q-hypergeometric and combinatorial identities
Hagenberg, RISC Semi
27.04.2016  14:30 Seminar Geometrie
Andrea Bressan,
Implementing adaptive splines
S3 057
27.04.2016  14:00 Seminar Algorithmic Combinatorics
Professor William Y.C. Chen, Nankai and Tianjin University
Inequalities on Ranks and Cranks of Partitions
Hagenberg, RISC Semi
26.04.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Bernhard Kepplinger,
Invariant Theory for Finite Matrix Groups
S2 044
26.04.2016  09:30 Guest lecture
Frederik Graw, University of Heidelberg
Mathematical Immunology: Analyzing within-host infection and immune dynamics
S2 416
25.04.2016  15:00 Guest lecture
Benjamin Friedrich, Max Planck Institute, Dresden
Computation and self-organization in cells and tissues
S2 416
25.04.2016  13:30 Guest lecture
Prof. Alladi Krischnaswami, University of Florida, USA
Paul Erdoes - one of the most influential mathematicians of our times
RISC, Hagenberg, Sem
25.04.2016  13:00 Guest lecture
Gernot Plank, Medical University of Graz
Computational Modeling of Cardiac Electro-mechano-fluidic Function
S2 416
25.04.2016  12:00 Seminar Geometrie
Niels Lubbes,
Translations of circles along circles
S2 054
25.04.2016  09:30 Guest lecture
Philipp Kügler, University of Hohenheim
Bifurcation Analysis of Early Afterdepolarizations in Cardiac Action Potentials for Drug Safety Tes
S2 416
22.04.2016  10:30
Duy Phan-Duc, RICAM
Riccati based feedback stabilization to trajectories for parabolic equations
SP2 451
21.04.2016  15:20
Prof. Ian Sloan,
High-dimensional integration of kinks and jumps -smoothing by preintegration
SP2 416-2
21.04.2016  14:30 Guest lecture
Kevin Sturm, University of Duisburg-Essen
PDE constrained shape optimization and reproducing kernel Hilbert spaces
SP2 219
20.04.2016  15:30
Przemyslaw Gospodarczyk, University of Wrocław
Efficient merging of multiple segments of Bézier curves
S2 054
19.04.2016  15:00 Guest lecture
Ian H. Sloan, University of New South Wales
Needlet approximation on the sphere - a fully discrete version
S2 416-2
19.04.2016  13:45
Ioannis Toulopoulos, RICAM
Numerical methods for power-law diffusion problems
S2 059
19.04.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Sofia Maroschek,
The Schreier-Sims Algorithm
S2 044
18.04.2016  13:00 Guest lecture
Alexander Jesacher, Innsbruck Medical University
Adaptive Optics in Light microscopy
SP2 416-1
18.04.2016  11:00 PhD defense
Pavlo Tkachenko, RICAM
Regularization in RKHS with applications in geoscience and learning theory
SP2 416-2
14.04.2016  10:15
Florian Puchhammer,
Eine explizite untere Schranke für die Sterndiskrepanz in Dimension 3
S2 046
13.04.2016  13:45
Helene Laimer,
Combined component-by-component constructions of lattice point sets
MT 128
12.04.2016  13:45
Helmut Gfrerer,
On generalized differentiation and Lipschitzian properties of implicitely given multifunctions
S2 059
12.04.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Gleb Pogudin, Moscow State University
The primitive element theorem for differential fields
S2 044
07.04.2016  12:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Wen-Fong Ke, Kung University Taiwan
On simple nearrings with identity
S3 047
05.04.2016  16:15 Guest lecture
Prof. Dr. Dirk Blömker, Institut für Stochastik
Modulation- and Amplitude-Equations for stochastic partial differential equations
S2 120
05.04.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Hui Huang,
Limits of C-finite and Algebraic Sequences
S2 044
22.03.2016  15:30
Maria Korotyaeva,
The resolvent method for shear waves spectra calculation in 2D phononic crystals: dispersion equatio
S2 416-2
21.03.2016  15:30 Guest lecture
Doc. Maria Lucia Sampoli, University Siena
On the isogeometric formulation of a symmetric Galerkin Boundary Element Method
S3 048
21.03.2016  09:00 PhD defense
Antonella Falini,
Isogeometric segmentation of planar domains using harmonic mappings
S3 057
16.03.2016  08:30 Guest lecture
Priyank Kalla, University of Utah
Word-Level Abstractions from Digital Circuits using Algebraic Geometry and Symbolic Computation
S3 048
15.03.2016  15:30
Ludmil Zikatanov, Penn State University
High order exponentially fitted discretizations for convection diffusion problems
S2 416-2
15.03.2016  12:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Carl Maxson, Texas A&M
Mappings and Groups
S2 044
15.03.2016  10:30 PhD defense
Frederik Saxinger,
Congruence Preserving Functions
S2 219
14.03.2016  15:30
Svetozar Margenov, Bulgarian Academy of Sciences
Large-Scale Scientific Computing: Applications and Theory
S2 416-2
10.03.2016  12:00
Bert Jüttler,
9. Sitzung des Fachbereichs Mathematik
S2 054
08.03.2016  15:30
Svetoslav Nakov, RICAM
The Nonlinear Poisson-Boltzmann Equation: well-posedness analysis
S2 Z74
07.03.2016  15:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Manuel Kauers,
Creative Telescoping
S2-054
03.03.2016  14:00 Seminar Algorithmic Combinatorics
Prof. Dr. Charles W. Clark, Joint Quantum Institute, Natio
Twisting the quantum
RISC, Hagenberg, Sem
03.03.2016  13:45 Guest lecture
Dirk Pauly, University of Duisburg-Essen
Solenoidal and irrotational vector fields in H^{-1} and related topics
SP2 416-2
01.03.2016  09:00
RICAM,
RICAM evaluation
SP2 416-1
29.02.2016  09:20
RICAM,
RICAM evaluation
SP2 416-2
01.02.2016  14:30 PhD defense
Urka Zore, AG
Constructions and Properties of Adaptively Refined Multilevel Spline Spaces
S3 057
01.02.2016  09:00 Guest lecture
Dr. Carlotta Giannelli, Universit degli Studi di Fire
Hierarchical Refinement with Linear Complexity
S3 057
25.01.2016  13:45 Probability Theory and Statistics
Dr. Anke Wiese, Heriot-Watt University, Edinbu
Almost-exact inverse methods: Simulating the Cox-Ingersoll-Ross process and
MZ 005A
11.01.2016  15:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Matteo Gallet, RICAM
Counting Irreducible Components of Algebraic Varieties
S2-059
14.12.2015  15:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Frederik Saxinger, JKU
TBA
S2-059
07.12.2015  15:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Markus Steindl, JKU
The Subpower Membership Problem for Semigroups
S2-059
26.11.2015  10:30 PhD defense
Markus Steindl, JKU
Computational Complexity of the Subpower Membership Problem for Semigroups
HT 179 F
25.11.2015  16:00 Seminar Algorithmic Combinatorics
Steven Melczer, U Lyon, U Waterloo
Effective analytic combinatorics in several variables
Hagenberg
25.11.2015  16:00 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Steven Melczer, U Lyon, U Waterloo
Effective analytic combinatorics in several variables
Hagenberg
23.11.2015  15:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Peter Mayr, Boulder
TBA
S2-059
16.11.2015  16:15 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Peter Fuchs, JKU
On the Construction of Matrix Units
S2-059
16.11.2015  15:30 Seminar Algebra and Discrete Mathematics
Tim Boykett, JKU
Toffoli Gates II
S2-059